سیل در مازندران | بلاگ

سیل در مازندران

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

به‌دنبال بارش شدید باران توأم با سیلاب اراضی کشاورزی بالادست هزارجریب نکا شدیداً تخریب شد و این بارش بی‌سابقه که قرار بود یک سال ملت ایران را سیراب کند طی یک روز در مازندران باریدن گرفت.

[عکس: 1397071413554210215584974.jpg]

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مازندران، بارش سیلابی جمعه و شنبه 13 و 14 مهر 97 هیچ‌گاه از اذهان مردم مازندران خصوصاً ساکنان غرب استان دور نخواهد شد. این بارندگی که تاکنون در نقاط مختلف استان به حدود 300 میلی‌متر رسیده است با میزان یک سال بارندگی در ایران برابری کرده است.
بارشی که همراه با نزولات آسمانی و نعمات الهی، خسارات سنگینی به ابنیه شهری، پل‌ها، سردهنه‌ها، باغات و اراضی کشاورزی ساکنان مازندرانی وارد آورده است.
البته این سیل تقریباً ویرانگر موجب مرگ چند شهروند و هموطن در نقاط مختلف استان شده است. مرگ یک راننده تاکسی در زیرگذر تازه‌آباد چالوس به‌دلیل خفگی در آب باران، جان باختن دو کودک شیرازی شش‌ماهه و 4ساله بر اثر سقوط در رودخانه سیلابی سه‌هراز تنکابن و فوت دو جوان 25 و 27 ساله در بهشهر و محمودآباد بر اثر صاعقه آمار جان‌باختگان سیلاب مازندران را به عدد 5 رسانده است.
بارش باران از دیروز همچنان در مازندران ادامه دارد

[عکس: 1397071413554230615584974.jpg]
محمد رضا رضوی، مدیرکل هواشناسی استان نیز با اشاره به اینکه طی روز گذشته در کمتر از یک ساعت تنها در رامسر 290 میلی‌متر باران باریده است، گفت: میانگین بارندگی یک سال در ایران حدود 220 میلی‌متر بوده که تنها در رامسر به‌وقوع پیوست.
هم‌اکنون وضعیت موجودی آب سدهای مازندران به‌صورت مطلوب بوده به‌گونه‌ای که آب برخی سدهای استان نظیر شهید رجایی ساری، البرز سوادکوه، گلورد نکا به حد سرریز نزدیک شده است.
بارش نزولات آسمانی البته سبب آبگرفتگی و خسارات جزیی و جدی به اراضی و باغات منطقه هزارجریب نکا نیز شده است. به‌گفته بخشدار هزارجریب نکا، باران شدید عصر جمعه و امروز در منطقه هزارجریب تعدادی از واحدهای مسکونی، جاده‌های بین‌مزارع، کشت سویا، جاده‌های ارتباطی، گردن ه‌های زراعی در روستاهای چلمردی، شیرکلا، پاسند، کفکور، کرداب، پوروا، درویشان و استخرپشت را دچار خسارت‌های سیل و آبگرفتگی کرده است.
قطعی آب روستاهای رامسر به‌دلیل شکستگی لوله‌ها
از غرب مازندران نیز خبر می‌رسد که پس از قطع شدن آب 9 روستای مجتمع هفت‌شهیدان، از دقایقی پیش آب روستاهای لیماک، آسیابسر و بخشی از روستای راجوب به‌دلیل تخریب کامل چاه واقع در روستا لیماک رامسر قطع شد. همچنین روستاهای 14گانه اربکله و لرسانور نیز به‌دلیل سیل و آب‌گرفتگی چشمه‌ها دارای کدورت است.
خسارت فراوان سیلاب به تأسیسات شهری رامسر
مظاهر باقرسلیمی، شهردار رامسر نیز گفت: با توجه به پیش‌بینی و هشدارهای هواشناسی که طی هفته اخیر داده شد، شهرداری رامسر اقدامات مؤثری مانند لایروبی انهار و کانال سطح شهر داشته است. از روز گذشته شاهد بارش شدید باران در سطح شهر رامسر بوده که در همان لحظات اولیه با 20 اکیپ با تجهیزات کامل در سطح شهر به‌صورت آماده‌باش حضور داشتیم.
شهردار رامسر گفت: با توجه به حجم بالای بارندگی در ارتفاعات و سطح شهر شاهد طغیانی شدن رودخانه‌های اصلی شهر بودیم. از شب گذشته با توجه به شدت بارش باران در نقاط مختلف سطح شهر و با توجه به اطلاعیه ستاد بحران مبنی بر تخلیه منازل مسکونی شهر و پیش‌بینی‌هایی که کارکنان شهرداری انجام داده بودند، توانستیم شهروندان را در سالن چندمنظوره شهرداری اسکان دهیم.
باقرسلیمی بیان داشت: بر اثر آبگرفتگی شدید در سطح شهر خسارت‌های زیادی را در تأسیسات، مبلمان شهری، پل‌ها و پل قدیمی واقع در جاده هتل رامسر متحمل شده‌ایم.

[عکس: 1397071413553914915584974.jpg]

افت فشار و قطعی آب شهرهای رامسر، کتالم و سادات‌شهر
به‌دلیل بارندگی شدید و ایجاد برخی مشکلات فنی، مشترکان شهرهای رامسر، کتالم و سادات‌شهر تا اطلاع ثانوی با افت فشار و قطع احتمالی آب مواجه هستند. خواهشمند است نسبت به صرفه‌جویی و ذخیره‌سازی آب اقدامات لازم را صورت دهند.
پارگی کابل‌های نوری، علت قطعی شبکه مخابرات
مهدی سعیدی مسئول نگهداری شبکه کابل مخابرات شهرستان رامسر گفت: قطعی شبکه مخابرات به‌دلیل پارگی کابل‌های نوری بود. قطع بودن شبکه مخابرات به‌علت پارگی کابل‌های نوری و ارتباطات زیرساخت در پل شیرود بوده که با تلاش همکاران مشکل برطرف شد.
فرودگاه رامسر نیز اعلام کرد: پرواز شماره 826 827 هواپیمایی آسمان در مسیر تهران رامسر تهران امروز به‌علت بدی هوا باطل اعلام شد.‌
...
نویسنده : عباس بازدید : 3 تاريخ : پنجشنبه 19 مهر 1397 ساعت: 17:28